Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Miłosz Emil Stengel (ID: psb.32045.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 520.404 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Miłosz Emil Stengel, bohater PSB, 1844-1877/

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    STENGEL, Sztengel, Miłosz Emil (1844 [?] - działał do 1877), aktor, dyr. teatru
    Podana przez W. Szymanowskiego data ur. (1814) prawdopodobnie błędna. W 1854-59 uczył się w gimn. w Brzeżanach. Debiutował podobno w t. niemieckim. W 1867 stworzył w Stanisławowie najciekawszy pol. t. prowincjonalny, przybierając sobie za patrona J. Słowackiego, którego „apoteoza” została namalowana na kurtynie. W ciągu pierwszego kwartału wystawił trzy utwory Słowackiego: „Mazepę” (16 III 1867 na inaugurację t.), „Marię Stuart” i - po raz pierwszy w Polsce - „Fantazego” (pt. „Niepoprawni”, 9 V 1867). Po raz pierwszy wystawił również „Rozbójnika salonowego” i „Polowanie na męża” (debiut teatr. M. Bałuckiego, 2 IV 1867). Nadto grał utwory Szekspira, W. Hugo, A. Fredry, J. Korzeniowskiego. Latem wyjeżdżał do Brzeżan, Tarnopola, Lwowa, Przemyśla i Jarosławia. W sez. 1867/68 zespół występował w Tarnowie. 25IV 1868 S. wspólnie z L. Nowakowskim złożył podanie o koncesję na otwarcie drugiego t. pol. we Lwowie; otrzymawszy odpowiedź odmowną wyjechał do Warszawy. 21 VI 1868 wznowił przedstawienia w Tarnowie. W końcu lipca zespół wyjechał do Bochni i Wieliczki. Potem występował w Bielsku (wrzesień), Wadowicach (październik), Nowym Sączu (25 X-10 XII), Jaśle (14 XII-29 I 1869), Krośnie (luty), Łańcucie, Przemyślu (czerwiec), Tarnowie (10 VI-17 VI), Solcu (lipiec), Busku i Pińczowie (sierpień, wrzesień), Szczawnicy, na koniec w Częstochowie. W grudniu 1869 S. przeniósł się do Poznania i od 13 I 1870 prowadził tu stały t. pol. wspólnie z L. Nowakowskim; na inaugurację wystawiono „Zemstę”. Od 1 do 15 V 1870 t. pozn. występował w Gnieźnie. Po rozwiązaniu spółki z Nowakowskim (16 V 1870 w Poznaniu) ponownie utworzył własny zespół i występował z nim w Gnieźnie (maj), Wągrowcu, Inowrocławiu, Trzemesznie, Śremie, Gostyniu, Pleszewie, Ostrowie, Bydgoszczy, Toruniu, Chełmnie, Lubawie, Nowym Mieście. W jesieni 1871 występował ponownie w Bydgoszczy (wrzesień) i Toruniu (październik). Wystawiał m.in. „Mazepę”, „Zemstę”, „Jawnutę”, utwory L.A. Dmuszewskiego, J.N. Kamińskiego, J.I. Kraszewskiego; 11 X 1871 w Toruniu w programie przedstawień znalazł się „Ustęp z III części Dziadów”. Mimo przychylnego przyjęcia S. borykał się jednak z niepokonanymi trudnościami. 22 IX 1871 podpisał odezwę do ludności pol. w zaborze pruskim wzywając ją do stworzenia kapitału, który by umożliwił egzystencję pol. t. wędrownemu. Próba ta jednak nie odniosła skutku i 4 XI 1871 w Gnieźnie, zrujnowany, S. musiał rozwiązać swój zespół. W 1872 otrzymał koncesję na t. pol. w Galicji, nie wiadomo jednak, czy z niej skorzystał. W lutym 1874 organizował podobno przedstawienia amatorskie w Tarnopolu, potem miał we Lwowie „skład piwa”. W czerwcu 1877 założył we Lwowie t. ogr. Pod Sroką; t. ten działał prawdopodobnie do września. Dalsze losy S. są mało znane. E. Webersfeld twierdzi, że wyjechał do Drezna i pracował tam jako fotograf. W 1883 prasa lwow. doniosła, że otrzymał przywilej na „przyrząd do ujęcia złomu”. Być może żoną jego była Prakseda S. z Soznańskich prowadząca we Lwowie szkołę tańca.
    W czasie swojej kariery teatr. grał przeważnie role charakterystyczne, m.in. Miechodmucha („Krakowiacy i Górale"), Łykalskiego („Majster i czeladnik"), Arona („Żydzi"). Nie był wybitnym aktorem, natomiast jako dyr. osiągał frapujące rezultaty. Miał niezły zespół, a w Galicji zapraszał nawet na występy gościnne ówczesne znakomitości: A. Aszpergerową, H. Modrzejewską. Reżyserię powierzał kolejno: I. Kalicińskiemu, E. Deryngowi. Jego występy w zaborze pruskim były ważnym epizodem w walce ludności pol. z germanizacją kraju.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.81309.1
    Polski Słownik Biograficzny t. 43 str. 418: psb.32045.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 05.06.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 18.221.86.182