Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Konstanty Danielewicz (ID: psb.3895.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 520.782 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, student Uniwersytetu Warszawskiego (1823)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Konstanty Danielewicz, bohater PSB, 1809-1842

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 4 str. 408: psb.3895.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 423): Danielewicz Konstanty, Wydział Filozoficzny, sekcja Filozof., wpis 6 IX 1823
    Syn lekarza praktykującego w latach czterdziestych w Białej Cerkwi na Ukrainie. W czasie studiów i potem przez całe życie najbliższy przyjaciel Zygmunta Krasińskiego. Wraz z Konstantym Gaszyńskim stanął u boku poety w czasie zajść na Uniwersytecie 14 III 1829 (gremialny atak młodzieży akad. na Krasińskiego). Już w listopadzie 1828 został ukarany cichą relegacją z uczelni. W 1830 redagował wspólnie z Magnuszewskim i Gaszyńskim „Pamiętnik dla Płci Pięknej”. Pracę zawodową rozpoczął jako aplikant Wydziału Skarbowego Komisji Wojew. Lubelskiej. W 1831 był czynnym członkiem Tow. Patriotycznego, a w czasie kampanii listopadowej został ranny w bitwie pod Ostrołęką. Po upadku powstania na emigracji towarzysz podróży i mentor Krasińskiego przez 12 lat. Jego życie osobiste układało się nie najlepiej. Zakochał się w Delfinie Schaunroth-Hill Handley, damie dworu i pianistce królowej bawarskiej, rozwódce, a od 1840 był jej oficjalnym narzeczonym. Znał dobrze filozofię niemiecką, zwłaszcza Hegla, i zapoznawał z nią Zygmunta. Autor rozpraw filozoficznych ogłoszonych pośmiertnie w 1842-1844 w „Bibl. Warszawskiej” (O odbiciu się historii w poezji, O woli i Historyczna zasada: jako rozłożone na przestrzeń widzimy ludzkość w czworakiej głównej towarzyskiej postaci). Usiłował w nim łączyć poglądy Hegla i Augusta Cieszkowskiego, dowodząc równocześnie słabości zasady heglowskiej i wysuwając postulat uzupełnienia filozofii przez teologię. Filozofem, który uzupełnił Hegla, był zdaniem Danie-lewicza Cieszkowski. W swych pracach występował przeciwko czystej filozofii heglowskiej, twierdząc, że na gruncie racjonalizmu nie da się wyjaśnić zagadnienia absolutnej wolności. Motorem dziejów jest wola, a Bóg jej źródłem. Istotą czynu realizującego wolę ludzką jest „pojednanie wiedzy i bytu dwóch dotychczasowych kształtów woli”. Danielewicz pozostawał pod silnym wpływem filozofii czynu Cieszkowskiego, która przez realizację przyszłej epoki dziejów miała – jego zdaniem – obalić koncepcję heglowską, traktującą współczesność jako koronę ludzkości. W czasie podróży zachorował ciężko i zmarł w dzień Wielkiej Nocy w Monachium i został pochowany w katakumbach Alter Südlicher Friedhof w Monachium, gdzie Krasiński ufundował mu tablicę w stylu nowogotyckim: „Konstantemu Danielewiczowi, wśród najwznioślejszych w Polsce umysłów Wzniosłemu”.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 05.06.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 3.139.94.60