Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Konstanty Danielewicz (ID: psb.3895.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 516.092 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, student Uniwersytetu Warszawskiego (1823)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Konstanty Danielewicz, bohater PSB, 1809-1842

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 4 str. 408: psb.3895.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 423): Danielewicz Konstanty, Wydział Filozoficzny, sekcja Filozof., wpis 6 IX 1823
    Syn lekarza praktykującego w latach czterdziestych w Białej Cerkwi na Ukrainie. W czasie studiów i potem przez całe życie najbliższy przyjaciel Zygmunta Krasińskiego. Wraz z Konstantym Gaszyńskim stanął u boku poety w czasie zajść na Uniwersytecie 14 III 1829 (gremialny atak młodzieży akad. na Krasińskiego). Już w listopadzie 1828 został ukarany cichą relegacją z uczelni. W 1830 redagował wspólnie z Magnuszewskim i Gaszyńskim „Pamiętnik dla Płci Pięknej”. Pracę zawodową rozpoczął jako aplikant Wydziału Skarbowego Komisji Wojew. Lubelskiej. W 1831 był czynnym członkiem Tow. Patriotycznego, a w czasie kampanii listopadowej został ranny w bitwie pod Ostrołęką. Po upadku powstania na emigracji towarzysz podróży i mentor Krasińskiego przez 12 lat. Jego życie osobiste układało się nie najlepiej. Zakochał się w Delfinie Schaunroth-Hill Handley, damie dworu i pianistce królowej bawarskiej, rozwódce, a od 1840 był jej oficjalnym narzeczonym. Znał dobrze filozofię niemiecką, zwłaszcza Hegla, i zapoznawał z nią Zygmunta. Autor rozpraw filozoficznych ogłoszonych pośmiertnie w 1842-1844 w „Bibl. Warszawskiej” (O odbiciu się historii w poezji, O woli i Historyczna zasada: jako rozłożone na przestrzeń widzimy ludzkość w czworakiej głównej towarzyskiej postaci). Usiłował w nim łączyć poglądy Hegla i Augusta Cieszkowskiego, dowodząc równocześnie słabości zasady heglowskiej i wysuwając postulat uzupełnienia filozofii przez teologię. Filozofem, który uzupełnił Hegla, był zdaniem Danie-lewicza Cieszkowski. W swych pracach występował przeciwko czystej filozofii heglowskiej, twierdząc, że na gruncie racjonalizmu nie da się wyjaśnić zagadnienia absolutnej wolności. Motorem dziejów jest wola, a Bóg jej źródłem. Istotą czynu realizującego wolę ludzką jest „pojednanie wiedzy i bytu dwóch dotychczasowych kształtów woli”. Danielewicz pozostawał pod silnym wpływem filozofii czynu Cieszkowskiego, która przez realizację przyszłej epoki dziejów miała – jego zdaniem – obalić koncepcję heglowską, traktującą współczesność jako koronę ludzkości. W czasie podróży zachorował ciężko i zmarł w dzień Wielkiej Nocy w Monachium i został pochowany w katakumbach Alter Südlicher Friedhof w Monachium, gdzie Krasiński ufundował mu tablicę w stylu nowogotyckim: „Konstantemu Danielewiczowi, wśród najwznioślejszych w Polsce umysłów Wzniosłemu”.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 28.03.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.90.33.254