Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Konstanty Gaszyński (ID: psb.6222.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 452.787 (top 38%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]

zdjęcia z Album.Wielcy.pl:

dodaj nowe zdjęcie


bohater PSB i Wiki, oficer Powstania Listopadowego (1830-1831), student Uniwersytetu Warszawskiego (1828)

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1780
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1780
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1780-
   Zaloguj się
?1780-
|    |
2    3



|
Konstanty Gaszyński, bohater PSB, 1809-1866

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 7 str. 306: psb.6222.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 53): Gaszyński Konstanty, Wydział Prawa i Administracji, sekcja Admin., wpis 1828
    Urodzony w średniej ziemiańskiej rodzinie z okolic Czerska. Syn Antoniego i Tekli z Buzowskich. Po utracie przez rodziców majątku ziemskiego mieszkał z matką i bratem na poddaszu w Warszawie przy Krak. Przedmieściu. W Liceum Lindego zaprzyjaźnił się z Z. Krasińskim i dzięki tej – w przyszłości dozgonnej – przyjaźni wszedł do salonu literackiego gen. Wincentego Krasińskiego. Bronił Zygmunta przed atakami studentów (z Leonem Łubieńskim na czele), którzy czynili Zygmunta współodpowiedzialnym za poglądy i działalność ojca. Poeta, prozaik i dramaturg. W czasie studiów wydawał wraz z Leonem Zienkowiczem, Dominikiem Magnuszew-skim i Konstantym Danielewiczem „Pamiętnik dla Płci Pięknej”. W 1830 wydał też powieść hist. z czasów Łokietka, Dwaj Śreniawici. Brał udział w powstaniu listopadowym. W styczniu 1831 jako pporucznik Gwardii Honorowej Akademickiej, potem porucznik Saperów w wyprawie Giełguda na Litwę i z jego Korpusem przeszedł do Prus. Zasłynął w czasie powstania jako autor piosenek powstańczych, które układał często w nocy na warcie; dużym wzięciem cieszyła się pieśń Czarna sukienka. G. był, jak pisze pamiętnikarz Stanisław Koźmian, niezawodnie najpopularniejszym pieśniarzem okolicznościowym. W 1831 napisał też liryk Do Francuzów oraz Wiersz z okoliczności wejścia w szeregi walczących Emilii Plater i Marii Raszanowicz. Występował też ze swymi utworami na posiedzeniach w gmachu uniwersyteckim. W 1830 ogłosił prenumeratę na 2 tomy poezji własnych oraz przekładów Os-syana, poezji serbskich, Lamartine'a, pieśni nowogreckich, poezji ludowych i ulotnych. Członek Tow. Patriotycznego.
    Przez Poznańskie, Paryż, Brukselę dotarł w 1833 na emigracji do Aix-en-Provence koło Marsylii, gdzie mieszkał najdłużej. Od 1843 mieszkał przez pewien czas w Paryżu jako sekretarz osobisty francuskiego deputowanego Leona de Sieyés. Od 1833 członek Polskiego Tow. Literackiego w Paryżu, brał czynny udział w życiu literackim Prowansji, pisywał w „Ga-zette de Midi” i redagował najpoważniejszy dziennik „Memoriał d'Aix et de la Provence”, ogłosił prace z dziejów Prowansji, m. in. Nord et Midi, zbiór artykułów i felietonów oraz wydał pismo polityczne Notatki oficera polskiego o obchodzeniu się rządu pruskiego... z korpusem wojska polskiego w czasie 53 dni trwającej kwarantanny (Paryż 1833). Wydał też Pamiątkę Artura Zawiszy, Pieśni pielgrzyma polskiego (Paryż 1833), Poezje (1844 i 1856), obrazki satyryczne oraz szkice z życia emigracyjnego Pan Dezydery Boczko i jego sługa Pafnucy (Paryż 1846) oraz obrazy z przeszłości szlacheckiej: Resztki pamiętników Macieja Rogowskiego (Paryż 1847) i Kontuszowe pogadanki (Paryż 1851). Ostatnią jego publikacją było wydanie w Paryżu w 1864 Kilka wierszy dla Kraju. Pod jego nazwiskiem wydał Krasiński Przedświt. Tłumaczył dzieła wybitnych poetów angielskich, francuskich, niemieckich, ponadto był wydawcą dzieł Krasińskiego i tłumaczem jego utworów na język francuski. Pozostawił w rękopisie wspomnienia Zygmunt Krasiński i moje z nim stosunki (spalone w czasie okupacji hitlerowskiej w Bibl. Krasińskich w Warszawie). W 1871 Zbigniew Sudolski wydał cenny tom listów Krasińskiego do G. Drugi przyjaciel G., Stanisław Egbert Koźmian, pozostawił krótkie o nim wspomnienie. Zmarł w Aix-en-Provence.
    Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: GASZYŃSKI Konstanty - Ukończył Liceum Warszawskie, od 1828 student Wydziału Prawa UW. Przyjaciel Zygmunta Krasińskiego, dzięki któremu poznał świat literacki Warszawy, wydawał wspólnie z kolegami „Pamiętnik dla Płci Pięknej”. W powstaniu 10.12.30 ppor. akademickiej gw. honor., 15.1.31 ppor., potem por. saperów. Autor wielu pieśni powstańczych i patriotycznych wierszy okolicznościowych. Członek Towarzystwa Patriotycznego. Wziął udział w wyprawie Giełguda na Litwę i 13.7.31 przeszedł z nim do Prus. Przybył 2.32 do Francji i należał początkowo do zakładu w Awinionie, skąd udał się do Marsylii. 1832 członek Komitetu Narodowego Polskiego, a od 1833 Towarzystwa Historyczno-Literackiego. 1833 wydał w Paryżu „Notatki oficera polskiego o obchodzeniu się rządu pruskiego z korpusem wojska polskiego w czasie 53 dni trwającej kwarantanny”. 8.2.33 wrócił do Awinionu, 9.10.33 ponownie w Marsylii, od końca 1833 mieszkał w Aix-en-Provence. Pisywał do miejscowej prasy franc., tłumaczył poetów ang., franc, i niem., wydawał też dzieła Krasińskiego. 1843 przebywał w Marsylii, potem w Montpellier. 2.44 przybył do Paryża, był sekretarzem deputowanego Leona de Sieyèsa. 5.56 udał się z Aix-en-Provence przez Strasburg do Baden-Baden i Wiesbaden. Latem 1860 odwiedził rodzinę w Królestwie. 2.3.62 podpisał akt założenia Stowarzyszenia Podatkowego i 21.3.62 został jego członkiem. Zm. 8.10.66 w Aix-en-Provence, pochowany na miejscowym cmentarzu. W latach sześćdziesiątych grobowiec został odnowiony staraniem Paula Cazin.
    sw.564084 Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego, Warszawa 1995-98

źródła:
- zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q4893675
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 28.03.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 44.201.64.238