Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

Ż Marcjanna Marianna Korwell (ID: psb.18855.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 430.817 (top 36%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, człowiek teatru

ilustracja

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • Mąż (ślub: około 1780): Zaloguj się, bohater PSB 1761-1801, dzieci
    1. M Zaloguj się ca 1790-
  • Najbliżsi sławni ludzie (wg kryterium PSB)

    W stopniach ° wyrażona liczba ogniw w łańcuchu, w którym każda następna osoba jest dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem poprzedniej;
    wersja pełna (przy opłaconym abonamenice) pokazuje wykres powiązania; w wersji darmowej kliknięcie prowadzi do strony o danej osobie.

    1. MORAWSKI Dominik (ok. 1760-1801) aktor, dyrektor teatrów

    Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      MORAWSKA Marianna, Marcjanna, z Korwellów (działała od 1791 - zm. ok. 12 VII 1823 Wilno), aktorka, dyr. teatru
      Była żoną => Dominika M. Pochodziła z zamożnej wił. rodziny szlacheckiej herbu Abdank; odziedziczyła po mężu majątek Działuny k. Wilna. Od końca 1791 do 1801 występowała w zespole swego męża w Grodnie, Lwowie (październik 1793 - maj 1795; tu od stycznia pod dyr. W. Bogusławskiego) i Wilnie (stale od 1796; dokładne dane zob. w biografii => Dominika M.), a od września 1801 objęła antrepryzę t. wil. (do 1805). W listopadzie 1805 odstąpiła (wg K. Skibińskiego „nie mogła podołać” prowadzeniu t.) antrepryzę M. Każyńskiemu i na kilka lat opuściła scenę (mieszkała w swym dworku Tivoli pod Wilnem). 27 XII 1810 utworzyła (wg A. Millera) w Wilnie konkurencyjny wobec M. Każyńskiego t. w sali na ratuszu (wg innych opracowań Każyński nie prowadził wtedy przedstawień); działał on w Wilnie do końca sez. 1810/11, zaś w sez. letnim (10 VI-10 VIII 1811) M. dawała przedstawienia w Rydze, Mitawie i Lipawie. Po powrocie z objazdu odstąpiła antrepryzę (z uwagi na niepowodzenia finansowe) tow. działowemu aktorów i na zawsze wycofała się ze sceny. Obdarzona, jak pisał W. Bogusławski, „niepospolitym talentem i nie mniej rzadką pięknością, umiała pozyskać sobie względy publiczności"; grała czołowe role zarówno w komedii jak i dramacie, wyróżniając się szczególnie w rolach tragicznych, np. w tyt. roli Lanassy, wdowy Malabaru (grała ją na pożegnalnym występie w 1805). Okres jej pierwszej dyrekcji Bogusławski nazwał „nieledwie najświetniejszą epoką wileńskiego teatru. Przedsiębiorczym onego szlachetną powodowana dumą, ożywiona przywiązaniem publiczności, wystawiała najokazalsze sztuki. Opery „Przerwana ofiara”, „Flet czarodziejski”, „Palmira” i inne z warszawskiej sprowadzone sceny wystawione były z godną okazałością"; natomiast wg przybyłego do Wilna w 1804 J. Lelewela M. „nie łożyła ani na nowe dekoracje, ani na oświetlenie sceny i widowni, a już najbardziej oszczędzała na garderobie” (Witkowski). Współpracownikiem M. był znakomity aktor i dyr. t. Andrzej Mierzyński. Brała także udział w przedstawieniach amatorskich, ułatwiała organizację koncertów. Wydała m.in. odezwę „Do całego Dworzaństwa prowincji litewskiej i obywatelstwa miasta Wilna, oraz całej szanownej publiczności od Teatru Polskiego Wileńskiego prośba”. Należała do pierwszych na Litwie organizatorów i krzewicieli kultury teatralnej.

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.79109.1
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.79110.2
      Polski Słownik Biograficzny t. 21 str. 701: psb.18855.1
      Polski Słownik Biograficzny t. 21 str. 707: psb.18861.2

    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 27.04.2024.
    © 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.145.74.54